Домочадці, знайомі та друзі звертаються до Світлани з іменами — Світла, Світланко, Светуня, Свєтуля, Светуся, Светуха, Светуша, Вета, Лана, Світланко, Светланочка, Светик, Светачка, Свєтка, Светусик.
Аналогічними іменами вважаються Світла, Фотинья, Фотіна.
Застосовують його слов’янські народи православної віри.
Походження імені
Про появу імені Світлана ходить багато чуток. Одна з них приписують його авторство автору романсу «Світлана і Мстислав» (1862 р.) А. Х. Востокову, або автору балади «Світлана» В. А. Жуковському, чи навіть самому А. С. Пушкіна.
Не згодні з ними автори іншого трактування. За їх твердженнями ім’я давно існувало у слов’ян, Востоков просто оновив його, витягнув із забуття. На Стародавньої Русі ім’я виникло з двох слов’янських слів — загальновідомого «світло» і давньоруського «лан» у значенні «земля». В українців це слово має більш широке значення — так називають не просто землю, а родючий грунт, на якій можна жити, оселитися і прожити. Загальне значення імені виходить — «Світло Землі», навіть скорочення Світла має значення «світитися». Є варіації «світловолоса», «душевно чиста». Від кореня — світло — сталося і ім’я Світла.
Прихильники ще однієї трактування відносять ім’я корінням до давньогрецького імені Фотинія з тієї причини, що при хрещенні Світлані давали це церковне ім’я, і воно теж в перекладі дає значення «світло».
Незважаючи на його давньоруське походження, ймовірно, воно було забуте колись, ім’ям почали часто називати дівчаток після виходу з друку балади «Світлана», що належить перу знаменитого поета 19 століття Ст. А. Жуковского. Церковного визнання імені тоді не було, тому воно не входить у календарі з іменами святих. Давали ім’я Світлана пароплавів, заводам, фабрикам. Попит на нього зріс у часи Жовтневої революції, і ще більше підігріли інтерес до імені по причині його вибору для наречення єдиною дівчинки в сім’ї вождя, батька народів, генсека В. В. Сталіна. На початку 40-х років 20-го сторіччя його дозволила для наречення православна церква, і дітей при обряді хрещення почали називати справжнім ім’ям. У наступні два десятиліття популярність імені Світлана надзвичайно зросла в зв’язку з його схожістю зі словом «світло». Комуністи надавали значення його змістом в аналогії з будівництвом «світлого майбутнього», «світлої дороги» до комунізму.
Імен з подібним смисловим значенням від понять «світло», «чистота», «сяяти» в країнах світу досить. Серед них можна назвати: в Італії — К’яра і Лючія, у Німеччині та Франції — Клара або Клер, Таджикистані — Равшан, у Вірменії — Лусине, в Казахстані — Сауле, в Греції — Фотинія і Фотіна. У кельтів є ім’я Фіона, у євреїв — Ліора, у Стародавній Греції — Фаїна і Євлампія значили «світити, сяяти, Аглаїда перекладалася як «світло, блиск», Олена — «світло, факел». У персів у вживанні ім’я, подібне Світлані, — Форуг. Відмінність у вживанні імен в тому, що росіяни скорочено кажуть Світла, а європейці — Лана.
Короткі види Вета і Лана зустрічаються і у деяких імен, і як самостійні імена.
Вплив імені на характер і долю
Господиня імені начебто має легкий в спілкуванні, дійсно світлий характер. Насправді це природжений командувати людина з рисами, які суперечать один одному. Це виражається в рідкісної доброти паралельно з умінням зробити дуже боляче. Володарка імені надзвичайно акуратна дівчина, що має про себе дуже високу думку, і одночасно надає безоплатну допомогу тим, хто цього потребує, наполеглива та цілеспрямована. У складних ситуаціях носителька імені втрачається і випускає дії з-під контролю.
Названі цим ім’ям працьовиті, дипломатичні, але ці якості зводяться нанівець постійним прагненням до командирства. З чоловіками дівчина відчуває себе простіше, ніж з представницями своєї статі. Світлана обожнює членів своєї сім’ї, але ні в що не ставить чутки й думка більшості. Швидше, Світлана впивається пересудами про себе, відчуваючи себе серед них як риба у воді.
Дівчина по імені Світлана висловлює недовірливість по відношенню до всіх, найбільше це стосується чоловіків. Світлана переконана в неможливості довіряти людям.
Не відразу господиня імені знаходить свою щасливу зірку. Дівчина начебто зовні не ображена природою, проте в житті їй привабливість не допомагає. Багато думає про себе, адже вона вчиться на «посередньо». Життям дочки необхідно керувати її батькам, їй самій незрозуміло, яку сторону в тому чи іншому випадку вибирати, схилятися до хорошого або поганого. Власниця імені вбирає в себе вплив свого оточення: рідних, близьких і себе. Але врешті-решт Світлана формує свій характер сама, на це у неї вистачає волі.
Це духовно багата особистість. Світлана подумки на боці добра і чистоти. Світлана дивує артистизмом і суперечливістю. Світлана радіє тому, що десь є люди, які чекають її. Дівчина з таким ім’ям має високий інтелектуальний рівень. Світлана вважає найважливішим у житті не втрачати з уваги рідних, бути поруч з ними.
Носійки імені чуйні в дружбі. Світлана надає хороший вплив на своє оточення. Світлана вміє порадити, безкорисливо допомогти. Спілкуючись з носієм цього імені, люди підбадьорюються і заспокоюються. Світлана — це шарм, таємниця, жіночність.
Представники сильної статі бачать в дівчині те, чого не видно іншим. Світлана веде себе спокійно, хоча до свого обранця вона проявить зовсім інше ставлення, тільки якщо повірить йому. Світлана шукає досвідченого і пристрасного чоловіка, краса її займає менше. Чоловіки стоять для неї на першому місці.
Власниця імені не поспішає з заміжжям, поки не розгледить всіх достоїнств майбутнього супутника життя, в основному його відповідність собі. Жінка правильно веде себе в сімейному житті, легко сходиться з новими родичами, яким дуже подобається. Вона перетворюється на ідеальну дружину для чоловіка і уважну маму для дітей, яка турботлива до своїх домашніх.
Представниці імені в молодості сильно захоплюються модою. Але не вміє бути модною помірно.
Світлана, маючи від природи владність і лідерство в характері, з легкістю справляється з посадою керівника.
Світлана цікавиться багатьма видами робіт і їй вдається підкоряти людей своїй волі. Буває, що господиня імені остигає до того, що відбувається навколо і не діє, не роблячи жодних зусиль. Якщо буде потрібно, вона моментально зробить переворот у своєму житті і діяльності, займеться своєю зміною.
Носій імені, народжена взимку, зустріне свої іменини 26 лютого, а «весняна» іменинниця зазначає 2 квітня.