Архип неодноразово піддавався змінам для простоти звернення: Аря, Арік, Архипка, Архипко, Архипчик, Архі, Архо.
Відомі його видозмінені форми: Архип, Архипа, Аркиппес, Архиппус, Аршипп, Аркипо, Аркиппо.
Ім’я з’явилося завдяки православ’ю, католицизму.
Виникло ім’я в Греції та спочатку звучало як Архиппос, у зв’язку з чим ім’я Архип в якості утвореного від нього на листі мало подвоєну «п».
Ім’я Архип несе дві навантаження, складається як би з двох складених разом слів. Одна складає перший склад слова і має два варіанти: від «архос» — «правитель», друга від перекладу слова «зверху» — «архі». Інша смислова частина представлена у другому складі імені Архип – «хиппос», тобто «кінь». Дослівно виходить «керуючий кіньми», « панує над кіньми» або «правитель коней». Пізніше з’явилися більш звучні тлумачення імені — «повелитель коней», «головний вершник», «конюх», «начальник кінноти».
Раніше серед населення Русі ім’я Архип уявлялося словом Архипа, але не в жіночому, а в чоловічому роді.
Архипом звали святого, одного з 70 апостолів, про який можна дізнатися з Нового Завіту. Його святий Павло визнавав своїм соратником. Католики з ім’ям Архип справляють іменини 20 березня, всі інші зазначені дні іменинниками вважаються православні Архипи.
Характеристика імені Архип
Названий цим ім’ям здається зі сторони ведуть себе відповідально, мужньо і в той же час швидко, наполегливо, нетерпляче. Архип має силу волі, нестримно вабить до себе людей. Одночасно добрий і ніжний, Архип завжди переслідує свої інтереси, не упускаючи момент догодити або спокусити, отримуючи від цього користь для себе.
У чоловіка з таким ім’ям як би існує роздвоєність, він заплутує людей своїм зверненням. Не може зупинитися на згоду або відмову, проявляючи нерішучість, хоча його основні риси доброта, вдумливість, ввічливість, прагнення приносити користь. Архипові властиво несподівано дратуватися, особливо при захисті кого-небудь або при неадекватній критиці у свою адресу. Відбувається так тому, що носій імені відмовляється миритися з несправедливістю.
Володар імені наполегливий, схильний до перфекціонізму. Архип не розуміє, як можна порушити обіцянку, бути нечесним, злим. Хлопчик по імені Архип зростає чутливим, сприйнятливим, швидко опиняється під впливом, найчастіше, матері. Легко піддається враженням, хоче стати творчою особистістю. Добре б допомогти йому стати впевненим у собі, захопити заняттями спортом і музикою. Емоції Архипа залежать від оточуючих, тому носій імені добре засвоює знання в школі, якщо його підтримують і заохочують педагоги.
У будь-якому суспільстві, на різних збіговиськах Архип відчуває себе як риба у воді, адже він добре вміє розповідати, виступати, відкритий для спільної праці. Володар імені бажає бути багатим і процвітаючим, дрібниці життя мають для нього значення нарівні з суспільним становищем, кар’єрою.
Будучи влюбчивим, володар імені Архип при спілкуванні з жіночою статтю проявляє ніжність і розуміння, в рідкісних випадках дозволяючи собі частку грубості. Це захисник свого сімейного вогнища, хоча Архип кілька неуважний батько, в свою чергу дуже прив’язаний до своєї матері. Подібні відносини ускладнюють чоловіка з таким ім’ям життя в родині. Оскільки Архип вимогливий і непоступливий при виборі дружини, йому вдається знайти свою обраницю не відразу.
Амбіції дозволяють Архипові проявити свої здібності, ставши фінансистом, соціальним працівником, бізнесменом, спортсменом. Носій імені Архип зробить кар’єру, вибравши професію консультанта з питань психології, податків, медицини.